Tworzymy VGA Mod dla konsoli SEGA Dreamcast  |  Autor - Wariat133

 
 
Witam. Jest to mój pierwszy poradnik/tutorial i postaram się pokazać jak można samemu zrobić domowy Vga Box do Dreamcasta. Nie wszystkie zdjęcia są moje (część pochodzi z innych tutków) ponieważ zdjęć nie robiłem w trakcie prac nad modyfikacją tylko po zakończeniu. Mod pozwala w tani sposób uzyskać najlepszy możliwy obraz na konsoli SEGA Dreamcast.

Koszt modyfikacj : ok 6-5 zł (same części tzn. kondensatory, gniazda jack itp).

Czas pracy : około 6 godzin.

Potrzebne części :

* 1 x przełącznik
* 2 x 1N4148 Dioda 1 amperowa
* 3 x 220uf kondensatory
* 2 x 4K7 ohm oporniki
* 2 x 150 oporniki
* 1 x gniazdo żeńskie vga
* 1 x gniazdo jack stereo
* Kabelki - ja wykorzystałem do tego taśmę z pc do fdd jest posrebrzana i cienka)
* Opcjonalnie uniwersalna płytka elektroniczna (ja osobiście zamiast płytki wykorzystałem kawałek plastiku w którym wywierciłem otwory powkładałem części elektroniczne a od spodu połączyłem odpowiednio kabelkami).

Narzędzia : wszystkie widoczne na zdjęciu+WD-40 lub spirytus i waciki do uszu.

Kilka wyjaśnień :
Igła z strzykawką - jest napełniona pastą do lutowania, pomaga to w precyzyjnym lutowaniu, tzn. smarujemy styk na płycie dreamcasta pastą lutowniczą z strzykawki po czym nakładamy spoiwo lutownicze na styk (uwaga nakładamy bardzo małą ilość spoiwa i trzeba pamiętać aby nie przegrzać płyty tzn. robić to szybko i sprawnie, najlepiej poćwiczyć wcześniej na jakiejś starej karcie do {c ) to samo robimy kabelkiem który będziemy tam dolutowywać dopiero potem łączymy kabelek i styk razem.

To zdjęcie pokazuje jak wykonać układ elektroniczny a następny obraz to puunkty lutownicze, które również są na schemacie wykonania płytyki poniżej.

No to zaczynamy.
Najpierw rozkręcamy obudowę i wyjmujemy sama płytę główną naszego Decka.


Następnie zaczynamy robić układ elektroniczny. W moim przypadku wykorzystałem zamiast płytki kawałek plastiku w którym wywierciłem otwory na części i od spodu odpowiedni połączyłem kabelkami według wzoru pokazanego powyżej (radzę aby kabelki pozaznaczać np. taśmą i napisać na nich oznaczenia aby łatwiej było je potem polutować do płyty DC i do gniazda vga, jack, i przełącznika) a po ukończeniu wyglądało to tak :

Niestety na zdjęciu wszystko jest zalane plastikiem, ale daje wyobrażenie końcowego efektu

W międzyczasie wycinamy w obudowie dziurę na na kabelki i układ tak aby mogły przez nie przejść jak również w metalowej klatce, w której znajduje się płyta DeCka wycinamy miejsce na kabelki.

Następnie lutujemy kabelki wychodzące od układu do płyty konsoli według sposobu podanego w wykazie narzędzi (resztki pasty lutowniczej usuwamy wacikiem do uszu nasączonym spirytusem lub wd-40, powtarzamy to za każdym przylutowaniem kolejnego kabelka) i po zakończeniu tego przeciągamy układ przylutowany do płyty przez plastikową obudowę DC. Potem wycinamy otwory w obudowie od modemu na wszystkie gniazda i zakładamy je. Następnie lutujemy kabelki do wcześniej osadzonych w obudowie gniazd Jack, przełącznika rgb-vga i gniazda Vga (ważne! masa - czyli gnd musi być również dolutowana do gniazda vga na wszystkie zaznaczone na schemacie igły tzn. do 5 igieł - wystarczy je połączyć kabelkiem) potem zalewamy gniazdo plastikiem.

Teraz można spr. czy wszystko działa. U mnie pojawił się kłopot z monitorem tzn. wyświetlało - poza zakresem 50hz, ale rozwiązałem to wystarczyło pierw włączyć Dreamcasta dopiero potem podpiąć kabel od monitora i problem znikł sam, teraz nawet taka czynność nie jest potrzebna.

Na koniec trzeba wszystko poskładać do kupy odpowiednio przykleić do obudowy modemu plastikiem.
Acha i modem w moim wykonaniu jest nieużyteczny, ale zawsze można wyciąć otwory z tyłu obudowy a płytkę umieścić w innym miejscu jednak przypuszczam że większość i tak z modemu nie korzysta.

Nie ponoszę odpowiedzialności za uszkodzenie waszych ukochanych Dreamcastów.