GD-ROM na konsolę Dreamcast - Otwieranie przy pomocy GD-ROM Explorer  |  Autor - Rolly 

Witajcie w kolejnym materiale powiązanym z obrazami GD-ROM.
Tym razem napiszę trochę więcej o tym jak je otwierać i dostać się do zawartości skopiowanej płyty GD na konsolę SEGA Dreamcast.
Na marginesie - program doskonale również radzi sobie z obrazami DiscJuggler .CDI.

W pierwszej kolejności musicie pobrać najnowszą wersją aplikacji GD-ROM Explorer by japanese cake. Ściągniecie ją z tego linku

Uruchamiamy program i z opcji FILE, klikamy kolejno w OPEN i wybieramy naszą grę. Przykładem zawsze powinno być tu disc.GDI.
Po chwili program załaduje całą zawartość i strkturę naszego skopiowanego nośnika GD.
Można je dowolnie kopiować - zarówno pojedyńczo jak i całe ścieżki (w tym audio i plik IP.BIN) w dowolne miejsca na naszym dysku.

Mała uwaga! Jeśli traficie na obraz (z własnymi na pewno nie będziecie mieli problemu), których GD-ROM Explorer nie jest w stanie otworzyć musicie koniecznie naprawić jego strukturę.
Nie pytajcie dlaczego ktoś komplikuje sobie życie (tak jak ma to miejsce w przypadków całych setów REDUMP bezsensownie zapisywanych w ISO, których nic nie obsługuje). Dla mnie jest to niezrozumiałe.
Do naprawy pliku takiego pliku użyejmy programu GDIUtlis. Wybieramy w nim ścieżkę z plikiem nieczytelnym plikiem GDI oraz wskazujemy miejsce docelowe. Potrzebujemy min. 3GB miejsca na tą operację, po czym wciskamy START. Proces zajmię chwilę - bądźcie cierpliwi.
Po zakończeniu konwersji GDROMExplorer będzie w stanie odczytać cały GD-ROM.


Program GD-ROM Explorer pozwala również na konwersją plików ze ścieżkami Audio do bezstratnego pliku Wave. Ta fukcja będzie przydatna gdy będziemy chcieli stworzyć jaki własny projekt np. w formacie selfboot i nagrać go na CD.
Wystarczy wybrać sciężkę AUDIO (ikona z nutą) i wcisnąć opcję Convert Track ... to wave.

Jeśli chcecie możecie również użyć funkcji konwersji GDI do GDEMU z zakładki Tools. Niestety nie sprawdzę tej opcji i konieczności jej używania i działania. Aktualnie nie mam jeszcze modułu GDEMU / USB-GDROM. Gdy się to zmieni, możecie liczyć na odpowieni materiał.
To na tyle. Działamy!