Bitfunx HDMI Adapter do konsoli SEGA Dreamcast - Test   |   Autor - Rolly 

Mam już w domu adapter do DeCe pozwalający zmienić sygnał z kabla VGA do HDMI. Kupiłem go ze względu na niską cenę i brak odpowieniego wejścia w moim nowym TV. Adapter mimo, że musiałbyć zasialany z USB okazał się strzałem w dziesiątkę. Ba! Podkręcił nawet jeszcze odbrobinę jakość i ostrość wyświetlanego obrazu.
Od dobrych kilku miesięcy na rynku istnieje również nowy model modułu HDMI typu plug & play. Nie wymaga on łączenia przez VGA i nie potrzebuje dodatkowego zasilania do konwersji sygnału (nie biorę tu pod uwagę zaawansowego modu HDMI, który wymaga lutowania i zmian na płycie głównej i jest dużo droższy ale gwarantuje najlepszą jakość dla "wszystkich gier" oraz różne filtry).
Zdecydowałem się na jego zakup i oczywiście test, aby zachęcić Was częstych posiadówek przy konsoli SEGA Dreamcast. Szczególnie, że za swój egzemplarz zapałaciłem niecałe 74zł. Warto obserwować temat i szukać różnego rodzaju zniżek.
Przejściówka marki Bitfunx dostępna jest między innymi na Aliexpress czy Ebayu oraz sklepie producenta - http://www.bitfunx.com/

                                                    Bitfunx SEGA Dreamcast

Troszkę danych technicznych bo pewnie wielu z Was to interesuje.

Pudełko zwierało :
Adapter HDMI
kabel HDMI
instrukcję oraz wkładkę


 Parametry :
Rozmiary to: 6cm x 3,9cm na 1,6cm (cienkie pudełko zapałek)
Waga: 40g
Pobór mocy: nie więcej niż 2W
wsparcie dla trybów wyświetlania 480i, 480p, 576i

Bitfunx SEGA Dreamcast 
Podłączenie jest (to lubimy) banalnie proste. Adapter wpychamy w wyjście audio-video w DeCeku w drugie wtykamy kabel HDMI, który podłączamy pod TV. Pamiętajcie, że urządznie nie ma żadnego upscalera.

 
Po włączeniu konsoli na ekranie pojawi się obraz wyświetlany przez Makarona w zupełnie nowej jakości.
Tu zaczynamy troszkę szerszy opis działania.
Sam obraz jest ostry i wyraźny, kolory są barwne i nasycone a modele 3D wyglądają wyśmienicie i bardzo szczegółowo. Tekst (nawet ten o małym rozmiarze) nagle staje się bardzo czytelny.
Gorzej jest z bitmapami, które nie posiadały wysokiej jakości wykonania. Przy takiej jakości obrazu widać pixele. Okazuje się, że w latach 1999-2000 wiele gier było przygotowane z myślą o obsłudze kabla RGB i monitorów CRT.
Oczywiście w żadnym wypadku grafika nie ulega pogorszeniu - po prostu widać wszystkie "wystrzępione" niedoróbki (szczególnie w bitkach 2D od SNK czy Capcomu), które kiedyś maskowała starsza technologia oraz znany wszystkim efekt tzw. scanlines.
Przejście z kabli AV/CINCH/RGB będzie dla Was niemałym zaskoczeniem. Poztywnym oczwiście! Gry zyskują bardzo wiele na nowej jakości i prezentują się fenomenalnie!
Sam adapter działa bez zarzutów. Nie ma żadnych opoźnień, przekłamań, szumów czy problemów z dźwiękiem. Ba! Patrząc z bliska (i mając okulary na nosie) stwierdziłem, że tekst jest o jakieś 9-10% bardziej wyraźniejszy niż przy użyciu VGA/HDMI.
Moduł lepiej dopasowuje również obraz niż kabel VGA + adpater VGA2HDMI. Malutki kawałek dolnego ekranu (np. w Karous) zawsze był ucinany na moich TV, tu nie ma tego problemu.
Nie wymaga również zewnętrznego zasilania. Powtórzę się - nie podbija obrazu do 1080p.

Zauważyłem tylko jedną rzecz, która nie była widoczna przy VGA2HDMI. Ekrany w bardzo jasnych kolorach typu biel, mają jakby ledwo widoczne pionowe linie. Ciężko to wyłapać na zdjęciu.

Mam wrażnienie, że po prostu jeszcze większe podkręcenie jakości kabli mogłoby pokazać zupełnie zbyteczne elementy. W końcu Makaron w tym trybie wyświetla grafikę w roździelczości 640x480. Myślę więc, że nie ma sensu aktualnie inwestować w drogi HDMI KIT (chyba, że zależy Wam na skalowaniu do 1080p). Pomijam listę nieobsługiwanych gier - jak się okazuje można obejśc i to - patchem. Przykładem może tu być L.O.L Lack of Love czy Dino Crisis, które skutecznie obszedł JC.

Przygotowałem Wam również kilka zdjęć (z Dead or Alive 2 oraz Capcom vs SNK) pokazujących jak obraz zachowuje się w akcji i ile wizualnie zyskuje gracz. Po lewo wyświetlanie poprzez HDMI, a po prawo ze zwykłego kabla AV.Oraz na prośbę użytkowników - zdjęcie z tylniej maski w Crazy Taxi. Podobno to dość częsty używany skirnszot pomagający w porównianiu jakości obrazu. Na plus - wypuklenia na karoserii są widoczne (TV - SHARP 48'). Oczywiście barwy i jasność zniekształca matryca aparatu smartfona. W rzeczywistości całość wygląda dużo lepiej.

Mam nadzieje, że powyższy materiał i przykładowe zdjęcia (różnice są widoczne gołym okiem - mimo, że obrazki nie są idealnej jakości) zachęcą Was do zakupu adaptera HDMI (nie tylko tego producenta oczywiście). Oby był to kolejny powód aby ponownie zasiąść z przyjemnością do Makarona.

Poniżej znajdziecie również przekierowanie na listę gier wspierających tryb VGA, którą dość często aktulizuje oraz dość stary filmowy pokaz jakości uzyskanej na kablu HDMI.

 http://www.sega.c0.pl/faqs/felieton_vga_game_list.html
https://www.youtube.com/watch?v=LLDd-MpfiY8

To na tyle. Nie zapomnijcie zostawić komentarz lub łapkę w górę jeśli spodobał Wam się materiał jak i sam adapter. Klikajcie również w osadzone poniżej reklamy, to nic nie kosztuje a pozwala na wsparcie utrzymania serwera strony.