Podłączamy konsolę SEGA Dreamcast do internetu (DreamPi)  |  Autor - Rolly

 

 

Długo trawało zanim udało mi się w końcu podłączyć konsolę SEGA Dreamcast do internetu. Mięsiące prób i samozaparcia jednak nie poszły na marne. Mimo, że mamy rok 2018 to wszyscy fani nadal mogą cieszyć się sieciową zabawą na swojej ulubionej konsoli z zakręconym logo. To wszystko dzięki trójce muszkieterów (możecie również wesprzeć ich finasowo) takich jak Kazade, Shuouma i Pcwzrd13), którzy stworzyli aplikację, skrypty i przywrócili do życia serwery.
Czas więc, zacząć pierwszy polski poradnik, który za rączkę i w prosty sposób pomoże Wam w pełnej konfiguracji. Kto wie, może już chwilę spotakamy się na jakimś wspólnym turnieju?

Wideo poradnik "krok po kroku" autorstwa Pcwzrd13 znajdziecie pod tym linkiem : https://www.youtube.com/watch?v=VgRLnj2YR3s

Na start potrzebujemy :

* Konsola SEGA Dreamcast ze sprawnym modemem (33k lub 56k)
* Obraz najnowszej wersji DreamPi na karcie SD - http://blog.kazade.co.uk/2018/
* Program Win32 Disc Imager (dla Windows) - https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/
* Przeglądarka typu PlanetWeb lub XDP do konfiguracji ustawień sieciowych DC - http://www.psilocybindreams.com/pc/download/
* Raspberry Pi (dowolny model mający USB), koszt od 40 do 200zł w zależności od modelu
* Wi-Fi Dongle obsługujące Linuxa np. TP Link TL-725N (jeśli nie Pi nie ma go w standardzie), koszt 24zł
* Fax Modem USB typu Dell NW147 lub Lenovo RD02-D400 na chipset'ie Conexat RD02-D400. Koszt 40-60zł.
* symulator/modulator napięcia aka Line Voltage Inducer (LVI). Dla konsol PAL wymagający zasilania 9v (modemy NTSC) lub 18v (modemy PAL). Konsole NTSC nie wymagają zasilania. Więcej informacji o modulatorach LVI znajdziecie pod tym linkiem oraz na naszym forum.
* dwa kable RJ11 (do modemu telefonicznego), chyba że wmontowaliście je w LVI
* ładowarka od smartfona (jeśli Pi wymaga więcej napięcia, wybierzcie mocniejszą)
* opcjonalnie klawiatura USB i kabel HDMI (przy połączeniu przez Wi-Fi)

Zaczynamy!

Faza 1 (dostęp po kablu).

Zakładam, że macie już wszystko co nam będzie potrzebne, więc przystępujemy do podłączania wszystkich urządzeń.
W pierwszej kolejności nagrywamy na karcie SD (min. 2GB) obraz DreamPi przy pomocy Win32 Disc Imager. Wskazujemy obraz i wybieramy naszą kartę. Po czym zaznaczamy Zapisz (Write) i czekamy chwilę aż aplikacja przygotuje w 100% nasz nośnik. Nie zaznaczajcie innych opcji.

Podłączamy do Raspberry Pi kartę SD, modem USB, wpinamy kabel ethernet/lan, kablami modemowymi łączymy modem w DeCe z modulatorem napięcia, oraz modemem Dell/Lenovo.
Włączamy ładowarkę do sieci i czekamy aż DreamPi się załaduje. Poprawne uruchomienie zasygnalizują dwie palące się łącznie na zielono diody w modemie Dell/Lenovo.

Przystępujemy do konfiguracji w konsoli Dreamcast.
Uruchamiamy przeglądarkę np. PlanetWeb ew. XDP lub grę mającą opcję konfiguracji opcji internetowych (np. Quake III Arena).
W ustawieniach internetowych wpisujemy jak poniżej (pierwsza strona oprócz pierwszego DNS jest właściwie dowolna - ja używałem PlanetWeb):

Część / strona 1

Ja wpisałem jak poniżej.

Your Real Name: wpisz cokolwiek byle nie było pusto
User Login: cokolwiek byle nie pusto
Password: wpisz cokolwiek byle nie pusto
Dial Up Number: wpisz 111-1111 bądź zostaw puste
Backup Number: zostaw puste
DNS1: 0.0.0.0  (ew. do gier mulitplayer przydaje się wpisanie DNS1 na : 46.101.91.123)
DNS2: 0.0.0.0


Cześć / strona 2

Area code you are dialing from: zostaw puste
Long distance call prefix: zostaw puste
Call waiting prefix: zostaw puste
Outside dial prefix: zostaw puste
Modem Init: Użyj domyślnego "AT&F0" (ostatni znak to zero)
Dial: Tone
Dial area code: Off
Blind Dial: On


Cześć / strona 3

Use Proxy: No
Proxy server name: zostaw puste
Proxy port: zostaw puste

Zapisujemy (Save-ujemy) ustawienia w pamięci wew. konsoli.

Wybieramy stronę www wpisując jej adres (radzę testować te, które nie korzystają z najnowszych technologi np. Google czy nasz portal - przeglądarka DC może ich nie wspierać) lub grę z opcją online i cieszymy się ponownym podłączeniem Makarona do sieci.

Faza 2 (dostęp po WiFi - skuteczny w moim przypadku)

Przystępujemy do podłączania wszystkich urządzeń.
Nagrywamy na karcie SD (min. 2GB) obraz DreamPi przy pomocy Win32 Disc Imager. Wskazujemy obraz i wybieramy naszą kartę. Po czym zaznaczamy Zapisz (Write) i czekamy chwilę aż aplikacja przygotuje w 100% nasz nośnik. Nie zaznaczajcie innych opcji.
Podłączamy do Raspberry Pi kartę SD, modem USB, wpinamy dongle Wi-Fi (jeśli nasze Pi go nie posiada), kablami modemowymi łączymy modem w DeCe z modulatorem napięcia, oraz modemem Dell/Lenovo.
Konieczne będzie wpięcie do Pi klawiatury USB i kabla hdmi do ekranu TV bądź monitora.
Włączamy ładowarkę do sieci i czekamy aż DreamPi się załaduje.

Po pełnym załadowaniu DreamPi na ekranie monitora przy pomocy klawiatury wbijamy :
Login / username : pi
Password : raspberry

Uruchamiamy konfigurację WiFi wklepując: sudo wificonfig

Pojawią się następujące opcje.

1. Enable Wi-Fi - włącz Wi-Fi adapter.
2. Disable Wi-Fi - Wyłącz the Wi-Fi adapter.
3. Add Wi-Fi Network - Dodaje sieć Wi-Fi i włącza adapter Wi-Fi.
4. Delete Wi-Fi Networks - Usuwa wszystkie sieci Wi-Fi.

My natomiast postępujemy przy pierwszej konfiguracji Wi-Fi następująco:

1. Wybieramy ‘Add Wi-Fi Network’ wpisując 3 i wciskając Enter.
2. Następnie w zależności od typu naszego połączenia Wi-Fi wybieramy 1 dla sieci z hasłem, bądź 2 dla sieci otwartych.
3. Kolejno wpisujemy nazwę naszej sieci Wi-Fi SSID (np. Dom) i wciskamy Enter.
4. Wpisz swoje hasło dla zabezpieczonej sieci Wi-Fi i wciśnij Enter. Ten krok będzie pominięty jeśli wybraliście wcześniej sieć otwartą.
5. Potwierdź ustawienia wpisując ‘y’ na tak lub ‘n’ jeśli rezygnujesz i wciśnij Enter.
6. Wpisz sudo reboot i wciśnij Enter aby zresetować Pi.

Po ponowym włączeniu Pi, poprawne połączenie z Wi-Fi zasygnalizują dwie palące się łącznie na zielono diody w modemie Dell/Lenovo. Konfiguracji w konsoli Dreamcast wygląda identycznie jak w Fazie 1.

Po wybraniu strony w przeglądarce bądź załadowaniu gry DeCek powinien poinformować o uruchomieniu modemu, dialingu i połączyć się z siecią (zarówno Faza 1 jak i Faza 2). Wygląda to wtedy jak na poniższym moim zdjęciu.

Dreamcast Online DreamPi 2018 Toya Poland

FAQ / Problemy i rozwiązania :

1. Raspberry Pi nie chce załadować obrazu po podłączeniu sprzętu do tego mini-komputera. Cały czas dioda Pi pali się na czerwono.

Wykonaj format karty SD i ponownie wgraj obraz DreamPi. Zmień ładowarkę na mocniejszą, lub odłącz nieużywany sprzęt  z portów USB.

2. Diody w linuxowym modemie nie palą się na zielono, bądź pali się tylko jedna z nich.

Modem nie może być podróbką (tzw. softmodem). Sprawdź chipset na papierowej tabliczce. Sprawdź zasilanie ładowarki Pi, ew. przełącz go w inny port USB. Jeśli nadal świeci się tylko jedna dioda skorzystaj z połączenia przez wi-fi lub kabel i vice versa.  Upewnij się, że modulator napięcia (LVI) działa, sprawdź jego baterie, ew. połączenie USB.
Ostatnia czynność to podłączenie zestawu do innego operatora internetowego (ISP) u rodziny lub znajomych ew. podłączenie internetu przez hotspot z telefonu komórkowego.

3. Modem działa poprawie, świecą się na nim 2 zielone diody. Mimo to Dreamcast nie ładuje stron, wyrzuca po chwili niedostępność hosta, ładuje strony w nieskończoność. Serwery nie odpowiadają.

Spróbuj skorzystać z połączenia Wi-Fi (dokup dongle) jeśli łączyłeś się przez kabel wpięty do Pi i na odwrót jeśli łączyłeś się bezprzewodowo. Testowo wyłącz/włącz DMZ w ustawieniach routera dla swojego IP (znajdziesz je w pkt. 8).

4. Modem w konsoli Dreamcast nie odpowiada, mimo iż reszta działa lub informuje, że jest zajęty.

Wyjmij go z konsoli, wyczyść, przedmuchaj. Ew. możesz go rozkręcić przy czym pamiętaj / wykonaj zdjęcia jak był złożony, jeśli nigdy tego nie robiłeś.
Ewentualnie podłącz zestaw od innego operatora internetowego (rodzina lub znajomi) lub podłącz internet przez hotspot z telefonu komórkowego.

5. Konsola Dreamcast nie zapisuje mi moich ustawień internetowych.

Skorzystaj z innej przeglądarki i opcji (np. XDP) lub gry Quake 3 Arena. Pamięć wew. ustawień konsoli zresetujesz trzymając (już gdy włączasz konsolę) w porcie kontrolera B, klawisze X+B aż do pojawienia się daty.

6. Nic nie działa...

Upewnij się, że mini-komputer ma sprawne wejścia USB i na kartę SD, kable nie są poprzecinane oraz bardzo długie (nie zaleca się dłuższych niż 3 metry), modem i LVI są sprawne. Zwrócić uwagę czy obraz DreamPi załadował się poprawnie (brak pomarańczowej/czerwonej diody). Podłącz mocniejszą ładowarkę.

7. Strony otwierają się, mimo to nie mogę połączyć się z serwerami gier lub połączenie zostaje przerwane po kilku minutach gry.

W większości przypadków gry wymagają ręcznego wpisania pierwszego adresu DNS na : 46.101.91.123 w ustawieniach sieciowych konsoli Dreamcast. Jeśli nadal gra się nie uruchamia spróbuj przekierowania portów/DMZ na Twoim routerze zgodnie z informacjami na : https://www.dreamcast-talk.com/forum/app.php/page/onlinegames

7. Gdzie sprawdzić status serwerów?

Możesz skorzystać z adresu : https://www.dreamcast-talk.com/forum/app.php/page/servers

8. Jak skorzystać z serwisu rejestrującego/monitorującego aktywnych graczy Dreamcast.Online?

Odpal adres http://dreamcast.online/now/ i wybierz przycisk Configure. W większości przypadków Twoje IP nie zostanie pobranie automatycznie, więc znajdziesz je w np. w ustawieniach DHCP w swoim routerze, bez potrzeby wchodzenia w log DPI (to przeważanie 192.168.0.10X). W moim przypadku to TP-LINK, wskazał mi sam podłączone dreampi. Po wpisaniu IP i wybraniu Detect apikacja przypisze Cię do listy użytkowników i pozwoli na wpisanie Nicku oraz wybranie Gravatara.

9. Gdzie znajdę listę gier onilne i offline dostępnych na konsole SEGA Dreamcast?

Lista gier dostępna jest na moim portalu pod linkiem http://www.sega.c0.pl/faqs/felieton_lista_dreamcast_online_vs_link.html oraz na : http://www.dreamcastlive.net/games

10. Jak sprawdzić model modemu w DC?

Po wyjęciu na etykiecie znajdziecie w zależności od modelu modemu oznaczenia Revision A: 670-14140A (NTSC) wymagające zasilania 9V, lub 670-14140B (PAL) wymagające 18V (np. 2 baterii) dla konsol PAL. Konsole NTSC nie wymagają dodatkowego zasilania.

11. Czy istnieje jakiś terminarz spotkań/turniejów?

Tak. Na stronie Dreamcast-Talk oraz na naszym forum możesz znaleźć godziny spotkań większej ilości graczy na serwerach gier z opcją mulitplayer.

Podsumowanie.

Jak się okazuje, gdy nie mamy żadnych problemów po stronie operatora (w moim przypadku jest to łódzka Toya) i sprzętu, DreamPi i Dreamcast łączą się z siecią w niecałe 2 minuty. Świetna robota programistów nie wymaga od nas właściwie żadnych żmudnych konfiguracji. Jedyna czynność to właściwie podpięte części składowe i mamy urządzenie typu plug-n-play.
Podłączając wi-fi ograniczamy również ilość kabli i nie pozbawiamy sieci reszty domowników. Pomysłowi gracze na pewno przygotują również swoje warianty obudowy dla samego Raspberry Pi i wszelkich kabelków (poniżej proste pudełko, które wykroiłem sam w ciągu kilkunastu minut).

Pamiętajcie, że wszelkie niezbędne wsparcie znajdziecie na naszym forum (język polski) w tym oto temacie, oraz na anglojęzycznym forum Dreamcast-Talk, czy kanałach Discorda

Przydatne linki :

* www.dreamcastlive.net
* www.dreamcast-talk.com
* https://dreampipe.net
* www.blog.kazade.co.uk
* www.onlineconsoles.com
* https://dreamcast.online/now