Wywiad ze studiem Forever Entertaiment  |  Autor - Rolly 

Witam serdecznie całe studio Forever Entertainment.
Bardzo mi miło, że mamy Państwa zgodę na wywiad dla mojego portalu, który skupia wielu fanów (zarówno konsol jak i gier) firmy SEGA w Polsce. To ogromna niespodzianka, że polskie studio tworzy remake takiego klasyku jakim jest niewątpliwie Panzer Dragoon.
Nie przedłużając - przygotowałem kilkanaście różnych pytań, o samej serii Panzer Dragoon, planach Forever Entertaiment oraz coś zupełnie luźnego.


Skąd pomysł na stworzenie reedycji Pancernego Smoka w Polsce? Ktoś z założycieli firmy/członków firmy uwielbiał tą serię?

Witamy. Panzer Dragoon, to jedna z tych gier, do której jako wieloletni gracze mamy duży sentyment. Pomysł na to, by stworzyć odświeżoną wersję tego klasycznego tytułu wydał nam się niezmiernie interesujący i kolejnym krokiem do spełnienia naszych planów było skontaktowanie się z firmą SEGA i przedstawienie jej wstępnego projektu. Na szczęście nasze i wszystkich fanów, pomysł na remake został ciepło przyjęty! Współpraca z japońską firmą trwa już ponad rok, a ich sugestie i wsparcie są dla nas niezmiernie ważne w procesie produkcji Panzer Dragoon: Remake.

Jak wyglądała sprawa licencji? Czy sama SEGA zgodziła się na jej wykorzystanie po akceptacji projektu, czy może zdecydowała się ją odsprzeda? Czy koncern "Niebieskich" stawiał jakieś warunki - w końcu to jedna z najbardziej cenionych serii z konsoli SEGA Saturn.

Ze względu na ustalenia i zapisy umowne niestety nie możemy udzielić odpowiedzi na te pytania.

Czy firma SEGA udostępniała kod źródłowy? Czy może jest to własny silnik stworzony od podstaw przez FE?

Nie posiadamy kodu źródłowego, jednak nie jest to dla nas problem, ponieważ są w naszym zespole osoby doświadczone w pracy nad grami tego typu. Sam remake powstaje na silniku Unity.


Jak bardzo "remake" Panzer Dragoon będzie zbliżony do org. gry? Czy czy czeka nas ten sam system rozgrywki? Na jakie zmiany / bonusy możemy liczyć w nowej odsłonie? Czy zaproszono może kogoś do współpracy z dawnej ekipy Team Andromeda?

Naszym celem jest, by gra była jak najwierniejszym odwzorowaniem oryginału jeśli chodzi o gameplay, z jednoczesnym dostosowaniem jej do wymagań współczesnego gracza. Oprócz odświeżenia grafiki, planujemy też dodać kilka nowych opcji, takich jak: quick save’y, filtry do dostosowywania grafiki i rankingi – jednak mechaniki samej gry pozostaną bez zmian. Przy grze współpracują z nami osoby, które pracowały przy oryginalnym tytule i ich rady są dla nas nieocenioną pomocą :)

Jak będzie wyglądała sprawa, ze ścieżką dźwiękową? Będą to nadal przepiękne utwory znane z pierwowzoru + np. jakieś remixy (jak np. w SEGA All Stars Racing Transformed od Sumo Digital)?

W grze zostanie użyty soundtrack z oryginalnego Panzer Dragoon. Mamy również niespodziankę, którą będziemy mogli ujawnić tuż przed premierą :)


Rozumiem, że skoro FE zdecydował się na przywrócenie do życia PD, w firmie pojawiły się konsole Saturn lub Xbox aby jak najlepiej upodobnić grę do pierwowzoru?

Oczywiście, mamy kilka Saturnów z Panzer Dragoonem, którego nasz team dokładnie „ogrywa”.

Jeśli tak - proszę przyznać się ile osób ukończyło grę :) A tak całkiem na poważnie - jakie elementy gry sprawiały najwięcej trudności w przeniesieniu/odtworzeniu na systemy obecnej generacji?

Chyba największym wyzwaniem jest dla nas odwzorowanie sterowania i „feelingu” jaki towarzyszył graczom podczas ogrywania saturnowego Panzer Dragoon’a.

Czy w planach oprócz wersji na Nintendo Switch, są wersje na inne konsole i oczywiście komputery PC? Fani nie ukrywają, że mocno trzymają kciuki za wersję na Steama - a jeszcze bardzie za edycję pudełkową. Jak tu wyglądają sprawy dystrybucji?

Oficjalnie potwierdzoną platformą jest Nintendo Switch. Gra będzie również wydana w wersji pudełkowej we współpracy z Limited Run Games! Ach i jeszcze jedno - zajrzycie pod ten link.


Jak wieść niesie, studio Forever Entertainment pracuje już też nad Panzer Dragoon Zwei.
Kiedy możemy spodziewać się pierwszych informacji? Jak wygląda postęp prac? Czy za drugą część odpowiadają Ci sami programiści?


Panzer Dragoon Zwei jest w fazie preprodukcji, nie możemy zdradzić jeszcze zbyt wiele. Za remake odpowiadać będzie również Megapixel Studio.


Chyba najważniejsze. Czy w planach jest też reedycja jednej z największych gier na konsolę SEGA Saturn - Panzer Dragoon Saga? Sama SEGA przyznała, że zgubiła kod źródłowy, więc nie będą w stanie rozsądnym nakładem finansowym odtworzyć tej gry. FE i cała Saturnowa trylogia? Czy może jednak sprzedaż pierwszej części będzie tu najważniejszym wyznacznikiem?

W przyszłości nie można niczego wykluczyć ;) Oczywiście ważne będzie zainteresowanie „starych” fanów jak i nowych graczy remakami tej kultowej serii. SEGA bardzo uważnie przygląda się opinii graczy i tak długo, jak wspierają oni powstawanie pierwszych remaków, dalsze plany rozwoju serii są możliwe.


Myślę, że zaspokoiliśmy już trochę ciekawości fanów. Więc pytanie, kiedy pojawi się jeszcze więcej wiadomości, może jakieś grywalne demo? FE z tego co obserwuje, pobierając produkty bardzo często udostępnia wersję demonstracyjne. To właśnie demo zachęciło mnie do zakupu gry We are the Plague (oby premiera się nie opóźniła). Czy możemy liczyć na to samo przy PD?

Wiemy, że wersje demonstracyjne są nadal bardzo popularne wśród graczy i dlatego też przygotowaliśmy grywalne demo, które można zobaczyć (i zagrać!) na wszystkich branżowych targach, na których jesteśmy.

Czy spółka Forever Entertaiment planuje jeszcze licencjonowanie kolejnych gier koncernu SEGA-Sammy? Czy będą to już raczej tylko własne produkcje?
Proszę pamiętać, że SEGA bardzo szybko bierze pod swoje skrzydła utalentowane ekipy developerskie (ostatnio m.in. Two Point Studio) :)


Planujemy kontynuować naszą współpracę z MegaPixel Studio i firmą SEGA przy tworzeniu kolejnych remakeów klasycznych tytułów – takich jak ogłoszony niedawno The House of the Dead!


Nowe gry FE SA to tylko aktualnie rynek konsol i PC? Czy może z czasem również i aplikacje mobilne na systemu Android lub iOS?

Posiadamy doświadczenie w tworzeniu i portowaniu gier na systemy mobilne Android i iOS i nie wykluczamy pojawiania się na nich nowych tytułów w przyszłości – chociaż nie ukrywamy, że naszą platformą „docelową” w ostatnim czasie stała się konsola Nintendo Switch, której jesteśmy wielkimi fanami.

Może krótko również coś o planach wydawniczych na 2019/2020?

Nie zwalniamy tempa i w nadchodzącym czasie planujemy wciąż poszerzać nasze portfolio – na PC i konsole pojawią się między innymi takie gry jak Hollow 2, Green Hell, Fear Effect: Reinvented, Rise Eterna, Sparkle 4 Tales i Agony. Zima natomiast to czas dla pancernego smoka.


Czas na relaks i kilka luźniejszych pytań.
W szeregach studia są jacyś retro-gracze/graczki? Może ktoś posiada w prywatnie w domu takie konsole jak SEGA Mega Drive, Saturn czy kultowy Dreamcast? A może w biurach stoją automaty arcade?


W naszym zespole bez problemu można znaleźć osoby, które są graczami od niepamiętnych czasów (kiedy to jeszcze konsole zasilało się węglem ;) ) i każdy ma swoją ukochaną platformę, z którą wiąże swoje wspomnienia z dzieciństwa i lat młodzieńczych. W biurze cenimy sobie to, że możemy oderwać się sprzed monitorów i rozprostować kości na przykład przy stole bilardowym ;)
Chociaż, jak wcześniej wspomniałam, również starsze konsole takie jak Sega Saturn są u nas do dyspozycji najbardziej zapalonych graczy!

FE nie ma w planach gry na żadną z w.w starszych platform? :)
Przeżywają one cały czas renesans, a niezależne produkcje na nie rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Nie wspomnę już o projektach na platformie crownfundingowej Kickstarer, które finansowane są w ciągu kilku dni.


To niestety kolejne pytanie, na które aktualnie nie możemy udzielić odpowiedzi.

Ulubiona gra (lub kilka faworytów) szefa/szefów/CEO?

Kilka ulubionych ;) - The Legend of Zelda, Panzer Dragoon, Crazy Taxi, Vandal Hearts, Vigilante 8, Grandia 2, seria Metal Gear, Advance Wars, Silent Hill.


Która reakcja fanów rozłożyła Was na łopatki po premierze pierwszego zwiastuna filmowego z Panzer Dragoon? Link wskazany :)

W pierwszych dniach po zwiastunie zaprezentowanym na E3 w internecie pojawiło się mnóstwo reakcji fanów, którymi byliśmy poruszeni! Niektóre z nich postanowiliśmy wyróżnić na naszym kanale YouTube, film można obejrzeć tutaj - https://youtu.be/uYrDBlaOcxY 

Gdzie w najbliższym czasie będzie można spotkać wysłanników z Forever Entertainment? Targi, konferencje, imprezy? Myślę, że wiele osób chciałoby spotkać producentów czy zamienić kilka zdań na temat Panzer Dragoon - na żywo.

Spotkać nas można na wszystkich najważniejszych targach branżowych na świecie, na których nie tylko można z nami porozmawiać, ale również zagrać w dema nadchodzących produkcji! :) Więcej dowiedzieć można się obserwując nasze profile w mediach społecznościowych :

                         facebook.com/foreverentert         twitter.com/foreverentert
              www.instagram.com/foreverentert/          discordapp.com/invite/foreverentert

To wszystko - bardzo dziękuję (w szczególności zespołowi PR - Pani Monice i Kamili) za wszystkie odpowiedzi - również te, które nie mogły zostać udzielone.

Wszystkich fanów zapraszamy do subskrypcji kanałów Forever Entertaiment SA, oraz odwiedzania strony :  https://forever-entertainment.com/